Joga oczu: 7 ćwiczeń na poprawę wzroku

Poznaj najlepsze ćwiczenia oczu i wykonuj codzienny trening wzroku z MUSCAT!

Joga oczu - codzienne ćwiczenia wzroku

Wyzwania dnia codziennego i długie godziny w otoczeniu ekranów - komputerów, telewizorów i smartfonów - to tylko początek długiej listy przyczyn zmęczenia oczu. Chyba nie musimy Cię przekonywać, dlaczego warto zadbać o swój wzrok i poświęcić kilka minut dziennie na szybki trening oczu. Wygospodarowanie nawet niewielkiej ilości czasu na wykonanie jogi dla oczu może przynieść niezwykłe rezultaty. Przekonaj się, jak zadziała joga oczu w Twoim przypadku i dlaczego warto ćwiczyć wzrok!

Spokojnie, nie potrzebujesz maty czy dopasowanego stroju sportowego, nawet okulary nie są konieczne - wystarczy chwila ciszy i odrobina skupienia! Zachęcamy do codziennych sesji jogi dla oczu - zestawu prostych ćwiczeń, które możesz wykonać przed snem, w przerwie lunchowej w biurze, a nawet podczas wykonywania innych codziennych czynności, takich jak mycie zębów. Joga oczu - start!

Pora na relaks! Ćwiczenia na zmęczone oczy

Zmęczone oczy? Mamy na to sposób! Po ciężkim dniu w pracy przed ekranem komputera odczuwasz suchość i pieczenie oczu? Dodatkowo rozmywa Ci się obraz albo pojawiają się problemy z zapamiętywaniem treści? To dobry moment, żeby przetestować ćwiczenia na zmęczone oczy. Twój narząd wzroku najwyraźniej potrzebuje chwili odpoczynku. Poniższe ćwiczenia oczu mogą okazać się niezbędnym wsparciem dla oczu w potrzebie. Regeneracja - start!

ćwiczenie na oczy

Ćwiczenie nr 1. Rozruch dla oka

Nasza joga dla oczu zaczyna się od zupełnych podstaw - ta metoda zakłada rozluźnienie ciała oraz wykonanie na start kilku długich wdechów i wydechów. Następnie postaraj się skierować gałki oczne jak najdalej i przesuwać wzrok w różnych kierunkach - spójrz w dół, w górę, w prawo i lewo, co ważne - jednocześnie nie poruszając głową. Możesz zataczać oczami powolne kręgi, a następnie rysować wzrokiem znak nieskończoności. Takie ćwiczenia pomogą usunąć napięcie mięśni oczu i poszerzyć pole widzenia!

Ćwiczenie nr 2. Szybki palming

Nadeszła pora na rozluźnienie zmysłów i kolejne ćwiczenie wspierające napięte oczy - palming.

Poluzuj mięśnie twarzy i zamknij oczy. Użyj dłoni i zasłoń nimi oczy w celu całkowitego zablokowania światła. Postaraj się, aby dłonie były splecione i nie dotykały powiek. Początkowo możesz dostrzegać jaśniejsze poświaty na czarnym tle, ale z czasem obraz powinien stawać się coraz ciemniejszy. Świadczy to o większym rozluźnieniu i poprawnej regeneracji oka. Spróbuj wrzucić na luz, a mięśnie oczu będą za to wdzięczne!

Ćwiczenie nr 3. Blink the thing!

Podczas pracy przy komputerze bardzo często uruchamiasz stan pełnego skupienia i wytężasz wzrok, również zza okularów, aby nawet najmniejszy szczegół nie umknął Twojej uwadze. W konsekwencji możesz zapominać o regularnym mruganiu i w efekcie może doskwierać Ci nieprzyjemne uczucie suchości oka. Mamy na to sposób!

Podczas pracy przy komputerze nastawiaj timer na serie 30 minut i po każdej sesji wykonaj krótkie ćwiczenie. Powoli przymknij powieki i zrób serię szybkiego mrugania oczami. Pozwoli to równomiernie rozprowadzić film łzowy po powierzchni oczu i tym samym dokładnie je nawilżyć! Kto by pomyślał, że aby dbać o wzrok wystarczy puścić oczko do kolegi z biurka naprzeciwko!

ilustracja - telefon z okiem na ekranie

Słaby wzrok? Ćwiczenia na akomodację oka

Jesteśmy prawdziwymi mistrzami akomodacji! Gdy wpatrujemy się z bliska w niewielki, jasny ekran, nasze źrenice zwężają się, a soczewka w oku staje się bardziej wypukła. Odpowiada za to proces akomodacji. Dzięki temu ostry obraz powstaje dokładnie tam gdzie chcemy, czyli w Twoim wypadku na zdaniu, które właśnie czytasz. Ciągłe wyostrzenie obrazu w bliży to jednak nienaturalne zjawisko, które sprzyja pogarszaniu się wzroku, a oczy mocno męczą się wytężoną akomodacją zwłaszcza u osób z dalekowzrocznością. Warto od czasu do czasu zmienić perspektywę, rozluźnić mięśnie oczu i popatrzeć na obiekt znajdujący się w oddali. Na co jeszcze czekasz? Pora na wzmocnienie oczu za pomocą jednej z poniższych metod!

Ćwiczenie nr 4. Sztafeta wzrokowa

To ćwiczenie jest szczególnie polecane osobom pracującym przy komputerze - warto więc ćwiczyć wzrok w ten sposób w przerwach od patrzenia w ekran.

Spróbuj odłożyć na chwilę telefon, książkę, zamknij komputer. Na chwilę skoncentruj się na bardziej oddalonym od Ciebie obiekcie - mogą być to szyldy reklamowe po drugiej stronie ulicy, nowa zasłona w oknie sąsiada albo kaktus w drugim rogu pokoju. Po kilku sekundach spójrz na coś znajdującego się blisko, w zasięgu ręki - na przykład na filiżankę do kawy, Twój nowiutki pierścionek albo plątaninę kabli przy biurku. Na dosłownie parę sekund zatrzymaj wzrok na punkcie w bliży, po czym znowu przesuń gałki oczne, patrząc na punkt znajdujący się w oddali. Powtórz taki bieg z oczami kilka razy, a cała wzrokowa sztafeta powinna pozytywnie wpłynąć na ostrość Twojego widzenia.

W innym wariancie tego ćwiczenia, nieco wolniejszym, skorzystaj z małej pomocy w bliży. W tym przypadku, w odległości 20 cm od oczu ustaw ołówek, bądź palec własnej dłoni (nie przyjmujemy wymówek!). Przyjrzyj mu się dokładnie, zwróć uwagę na wszystkie zaokrąglenia, wgłębienia i kanciaste linie, a następnie spójrz na obiekt znajdujący się w oddali i dokonaj podobnej analizy. Ponów ten zabieg kilka razy. Proste? Kolejny trening na akomodację zaliczony!

Jak poprawić ostrość wzroku? Ćwiczenia na krótkowzroczność

Zastanawiasz się, czy można coś zrobić z powiększaniem się wady wzroku, np. astygmatyzmu lub krótkowzroczności i jak poprawić wzrok krótkowidza? Okazuje się, że godziny spędzone na patrzeniu z nienaturalnie bliskiej odległości nie dają naszym oczom odetchnąć. Nic dziwnego, że występowanie krótkowzroczności w społeczeństwie wzrosło aż o 66% od 1980 roku. Co możesz z tym zrobić? Zatroszcz się o ostrość w bliży! Poświęć codziennie kilka minut, włącz ulubioną relaksującą playlistę (polecamy "Stress Relief Music") i potrenuj oko krótkowidza z MUSCAT!

Jak poprawić ostrość wzroku? Ćwiczenia na krótkowzroczność

Ćwiczenie nr 5. Eye fitness

Kolejna seria jogi dla oczu przed Tobą! Wykonaj kilka długich wdechów i wydechów, rozluźnij całe ciało. Następnie zamknij powieki i powoli zacznij przesuwać oczy pod powiekami w prawo. Gdy poczujesz napięcie spróbuj utrzymać je przez parę sekund, a następnie wykonaj podobny ruch w lewo. Całość powtórz pięć razy. Pomoże to wzmocnić mięśnie gałki ocznej i poprawić wzrok krótkowidza.

Ćwiczenie nr 6. W stronę słońca

Rozsiądź się wygodnie w fotelu, skieruj twarz w stronę słońca i zamknij oczy. Nie przyjmujemy wymówek od nocnych Marków - inne źródła światła również się sprawdzą! Promienie światła powinny delikatnie przebijać się przez Twoje powieki pobudzając znajdujący się w mózgu ośrodek wzroku. Po chwili świetlnej kąpieli odwróć głowę od światła i skieruj głowę w dół. Powoli otwórz oczy. Czujesz, jak mięśnie oka delikatnie pulsują? To dowód na wzmocnienie Twojej gałki ocznej - konkretnie jej siatkówki. Będzie w stanie udźwignąć nie lada ciężar ;) 

Ćwiczenia oczu dla dzieci

Specjalnie z myślą o naszych najmłodszych okularnikach podjęliśmy współpracę z Tatą Optometrystą, jednym z nielicznych specjalistów w Polsce zajmującym się problemami ze wzrokiem w kontekście nauki i rozwoju dzieci. Zapraszamy w podróż do świata optyki, aby dowiedzieć się, jak dbać o oczy i cieszyć się dobrym widzeniem na lata. W ebooku znajdziecie kilka praktycznych ćwiczeń pomagających rozpoznać zaburzenia widzenia u najmłodszych i nie tylko. Ten temat brzmi ciekawie? Zgarnij nasz poradnik z ćwiczeniami zupełnie za darmo! A w ramach małej zapowiedzi - spróbuj wykonać z dzieckiem poniższe zadanie!

Ćwiczenie nr 7. Podwójne widzenie rodem z science fiction

Jak sprawdzić domowym sposobem, czy u malucha nie występują zaburzenia widzenia obuocznego? Do wykonania ćwiczenia potrzebujemy dwóch wskaźników - mogą to być ołówek i długopis, bądź kolorowe kredki. Umieśćmy pierwszy wskaźnik w odległości 30 cm od oczu dziecka, a drugi w odległości 50 cm. Najlepiej, jeżeli pierwszy wskaźnik będzie umieszczony nieco wyżej niż drugi. Podczas patrzenia na dalszy wskaźnik powinniśmy widzieć pierwszy podwójnie. Nie dowierzacie? Sprawdźcie sami!

Przypadło Wam do gustu któreś z ćwiczeń? Zajrzyjcie na naszą stronę, aby zapisać się do newslettera i otrzymać darmowy ebook "10 podróży do świata wzroku"!

telefon w dłoni, zawartość ebooka o wzroku MUSCAT

BONUS: Masaż oczu na zakończenie jogi

Ćwiczenia w ramach jogi oczu możesz wykorzystać jako dobry powód do przedłużenia chwili relaksu. Ostrzegamy - im dalej dotrzesz, tym ciężej będzie przestać! Joga oczu bywa uzależniająca ;) Najlepszy dowód? Masaż oczu, którym polecamy zakończyć komplet ćwiczeń.

Masaż oczu nie jest trudny, wymaga od Ciebie jedynie wyczucia i opiera się na ćwiczeniach wykorzystujących obie dłonie. Podstawowym elementem masażu będzie rozmasowywanie gałki ocznej za pomocą kciuków. Przyłóż zewnętrzną stronę lewego kciuka na lewe oko, a prawego kciuka na prawe oko. Wykonuj ruchy wzdłuż powiek delikatnie przyciskając kciuki do skóry - uważaj, żeby nie robić tego zbyt mocno - masaż nie może być bolesny. Unikaj też zbyt słabego ucisku, który może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Powtarzaj masaż każdego dnia po wykonaniu ćwiczeń! To szansa na relaksujące zamknięcie dnia i pozbycie się stresu ciążącego nam przez ostatnie 24 godziny. A jak twierdzą dermatolodzy to także tajemnica na odmłodzenie i zwiększenie sprężystości skóry wokół oczu. Same plusy!

ilustracja oczy

Jak dbać o oczy - joga oczu to nie wszystko!

Jeśli odnosisz wrażenie, że masz słaby wzrok i gorzej widzisz, sama joga oczu nie wystarczy. Dowiedz się, jak poprawić wzrok innymi sposobami. Pamiętaj, że odczuwając pierwsze oznaki pogorszenia widzenia, trzeba reagować natychmiast - przede wszystkim umówić się na wizytę u specjalisty. Regularne badania zaleca się co najmniej co 2 lata - zarówno okularnikom, jak i posiadaczom soczewek kontaktowych. O wzrok należy dbać i regularnie go badać niezależnie od tego, czy i jaką masz wadę wzroku.

Poznaj sposoby, jak dbać o wzrok zimą, gdy oczy narażone są na suche powietrze i wzmożoną ilość sztucznego oświetlenia >

Masz wątpliwości, co do swojej wady wzroku? Zapisz się na badanie w MUSCAT!

Regularność to klucz do sukcesu

Szczególnie podczas pracy przed ekranami, joga oczu otwiera Twoim oczom możliwości rozluźnienia i odpoczynku od monitora, a wdrożenie jej do codziennej rutyny pomoże Ci cieszyć się dobrym widzeniem na długo! Pamiętając o regularnej regeneracji oczu z wykorzystaniem ćwiczeń, dbasz nie tylko o komfort pracy, lecz również o długoterminowe zdrowie - w końcu oczy mają służyć nam całe życie! Poświęć 5 minut dziennie na swój wzrok i pamiętaj, każdy trening jest lepszy od tego, który się nie odbył, a wzrok bez wątpienia warto ćwiczyć! Joga na dziś zakończona - namaste!

Daj nam znać, jak oceniasz nasz trening! A może znasz lepszy sposób na relaks oczu? Podziel się wrażeniami z jogi oczu oraz pomysłami na kolejne ćwiczenia na naszym Facebooku lub Instagramie! Do zobaczenia!

Anita z MUSCAT 5 października 2021
Udostępnij ten wpis
Jak chronić oczy przed komputerem?
Poznaj porady specjalisty MUSCAT