Astygmatyzm - co to jest i na czym polega? Objawy i leczenie astygmatyzmu.

Dowiedz się wszystkiego o popularnej wadzie wzroku - astygmatyzmie!

Astygmatyzm - co to? Objawy i przyczyny astygmatyzmu.

Poznaj najważniejsze informacje na temat wady wzroku, jaką jest astygmatyzm oka i dowiedz się, jakie są jego objawy, przyczyny oraz jak korygować tę wadę wzroku.

Astygmatyzm - co to jest? Jak go wykryć?

Astygmatyzm to jedna z najczęstszych wad wzroku występujących na świecie. Powoduje nieostre widzenie przedmiotów zarówno z daleka, jak i z bliska. To zaburzenie widzenia wywołane jest zazwyczaj zniekształceniem kształtu rogówki oka, a konkretniej krzywizny rogówki. Światło, które dociera do oka o zaburzonym kształcie rogówki w dwóch prostopadłych płaszczyznach, nie skupia się w jednym punkcie na powierzchni siatkówki, jak powinno. Wywołuje to nieostre, zamazane widzenie we wszystkich odległościach. Im większe wartości wady, tym większe zniekształcenie obrazu.

Astygmatyzm może występować razem zarówno z krótko-, jak i dalekowzrocznością. Występowanie astygmatyzmu nie jest uzależnione od wieku, a szacunkowe dane wskazują, że nawet ponad 40 procent światowej populacji posiada tę wadę wzroku, jednak u wielu osób jest ona na tyle niewielka, że nie wpływa na codzienną jakość widzenia do tego stopnia, aby czuć potrzebę korekcji.

Astygmatyzm - jedna z najczęstszych wad wzroku, nieostre widzenie przedmiotów z daleka i z bliska

Objawy astygmatyzmu

Pierwszą, dość oczywistą oznaką występowania astygmatyzmu jest niewyraźne widzenie. Co ważne, obraz może być delikatnie rozmazany niezależnie od odległości obiektu, na który patrzysz. Jeśli masz astygmatyzm, którego jeszcze nie korygujesz, to z dużym prawdopodobieństwem często mrużysz oczy, aby zapewnić sobie lepszą ostrość widzenia. Mrużenie oczu to jednak nie wszystko, bo astygmatycy często narzekają również na bóle głowy oraz oczu.

Jak widzi osoba z astygmatyzmem?

Osoba z astygmatyzmem postrzega przedmioty jak zamglone, ze zniekształconymi konturami. W przypadku wyższych wartości tej wady refrakcji, astygmatyzm może objawiać się:

  • złym postrzeganiem krawędzi i kształtów (linie proste mogą zakręcać)

  • nieprawidłowym postrzeganiem płaszczyzny

  • zaburzeniem poczucia przestrzeni

  • pogorszeniem widzenia o zmierzchu i w nocy

Podejrzewasz u siebie astygmatyzm? Zapisz się na badanie wzroku już dziś!

Masz inne objawy i chcesz dowiedzieć się więcej na temat innych wad wzroku? Przeczytaj nasz wpis dotyczący rodzajów wad wzroku.

Objawy astygmatyzmu - kobieta marszcząca oczy przed ekranem komputera z powodu niewyraźnego widzenia i bólu głowy

Astygmatyzm - przyczyny

Nie do końca wiadomo, co tak naprawdę powoduje astygmatyzm, jest to jednak wada wzroku, która często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Samą przyczyną nierównej powierzchni rogówki (a więc niewyraźnego widzenia przy astygmatyzmie) może być stożek rogówki, który oznacza, że rogówka przybiera kształt stożka albo jaja, a nie symetrycznej kuli, jak przy prawidłowej budowie oka.

Rodzaje astygmatyzmu

W zależności od cech występującej wady wzroku, specjaliści rozróżniają następujące rodzaje astygmatyzmu:

  • astygmatyzm krótkowzroczny – gdy astygmatyzm występuje jednocześnie z krótkowzrocznością, co oznacza, że jedna linia ogniskowa leży na siatkówce, a druga przed siatkówką,

  • astygmatyzm nadwzroczny – gdy astygmatyzm występuje jednocześnie z dalekowzrocznością (inaczej nadwzrocznością), co oznacza, że jedna linia ogniskowa leży na siatkówce, a druga za siatkówką,

  • astygmatyzm mieszany – gdy jedna linia ogniskowa znajduje się przed siatkówką, a druga za siatkówką.

Oprócz powyższego podziału, rodzaje astygmatyzmu możemy jeszcze wyróżnić biorąc pod uwagę moc rogówki. Astygmatyzm regularny, który występuje najczęściej, przekroje główne tworzą kąt prosty. Astygmatyzm nieregularny charakteryzuje się brakiem przekrojów głównych skrzyżowanych pod kątem prostym lub występowaniem więcej niż 2 takich przekrojów.

Bardziej szczegółowy podział zakłada, że astygmatyzm regularny prosty występuje, gdy rogówka jest bardziej stroma w pionie niż w poziomie, astygmatyzm regularny odwrotny gdy światło załamuje się mocniej w płaszczyźnie poziomej, a astygmatyzm regularny skośny gdy największa moc występuje w przedziałach od 31° do 59° lub od 121 do 149°.

Astygmatyzm - rogówka oka o nieprawidłowym kształcie stożka

Astygmatyzm a wiek

Nie ma jasnej korelacji między wiekiem a występowaniem wady astygmatyzmu - niezależnie od wieku konieczne jest regularne badanie wzroku, szczególnie jeśli zauważone zostaną pierwsze objawy którejś z wad wzroku.

Leczenie wady wzroku astygmatyzmu

Metody korekcji astygmatyzmu obejmują noszenie okularów z odpowiednimi wartościami. Korekcja okularowa to najprostszy wybór, który dodatkowo pozwoli Ci na urozmaicenie codziennego wyglądu o modny dodatek w postaci okularowych ramek. Tę wadę korygować można także za pomocą specjalnych soczewek kontaktowych.

Poznaj ofertę okularów korekcyjnych MUSCAT >

Sprawdź soczewki kontaktowe MUSCAT Lenses >

Czy astygmatyzm może się pogorszyć?

Tak, każda niekorygowana wada wzroku może z czasem powiększać się coraz mocniej, dlatego korekcja astygmatyzmu jest tak ważna. Niezwykle istotne jest przede wszystkim zadbanie o dobór prawidłowych wartości korekcji i regularne badania wzroku, które pozwolą rozpoznać pogłębienie wady nawet przy małych różnicach.

Astygmatyzm

Jak odczytać wartość astygmatyzmu z recepty?

Oznaczenie astygmatyzmu na recepcie na okulary to CYL (Cylinder). Wartość cylindra prezentuje, jak duży astygmatyzm posiadasz. Im wyższa liczba tym większy astygmatyzm. Wartość cylindra jest zapisywana jako wartość dodatnia lub ujemna i jest określana w dioptriach co 0,25 D. Występuje zawsze w połączeniu z wartością osi.

Sprawdź, jak odczytać wartości z recepty na okulary >

Podejrzewasz u siebie astygmatyzm? Widziany obraz nie jest wyraźny?

Zapisz się na darmowe badanie wzroku w MUSCAT! Nasi optometryści wykonują kompleksowe badania wzroku pod okulary korekcyjne, w tym test na astygmatyzm, który sprawdza promień krzywizny rogówki.

Masz więcej pytań o astygmatyzm? Skontaktuj się z naszymi doradcami przez formularz kontaktowy lub odwiedź nas w showroomie!

Anita z MUSCAT 1 grudnia 2022
Udostępnij ten wpis
Jak zmierzyć rozstaw źrenic samodzielnie? 2 sposoby na łatwy pomiar PD!