Wzrok w czasie pandemii - czy ucierpiał i jak o niego zadbać?
Żeby odczuć wpływ COVID-19 na wzrok wcale nie trzeba było na niego chorować... Pandemia zdecydowanie nie sprzyja kondycji naszych oczu. Zdalne nauczanie i home office przed komputerem oraz ciągłe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach spowodowało, że coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem urządzeń cyfrowych. Dla naszego wzroku jest to szczególnie szkodliwe. Oczy są ciągle przepracowane, narażone na długotrwałą pracę w bliży przy szkodliwym, sztucznym świetle niebieskim, a tym samym bardziej podatne na pojawianie się i pogłębienie wady wzroku (np. krótkowzroczności).
Jaki negatywny wpływ na nasze oczy miała pandemia COVID-19?
Wyniki badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie Huawei mówią, że 70% przepytanych Polaków dostrzega zły wpływ zwiększonego czasu korzystania z komputera na jakość widzenia. Polacy ucierpieli nie tylko przez pogłębione wady wzroku, lecz również przez niekomfortowe dolegliwości oczu, takie jak suchość i łzawienie.
Rezultat badania, który martwi najbardziej to fakt, że prawie połowa ankietowanych nie podjęła żadnej aktywności w celu poprawienia kondycji wzroku. Dla wciąż niezdecydowanych przychodzimy z pomocą! :)
Objawy pogorszenia widzenia w czasie pandemii
W tym niezwykłym, pandemicznym czasie coraz więcej osób skarży się na większe zmęczenie wzroku. Szczególnymi objawami są:
- ból oczu i głowy
- uczucie suchości i szczypania oraz zaczerwienienie oczu
- pogorszenie ostrości widzenia, mrużenie oczu
- zmęczenie i łzawienie oczu
Przyczyny pogorszenia się wzroku w czasie pandemii
Nadmierna ilość czasu spędzanego na pracy przy monitorze komputerów przyczynia się do zwiększania napięcia akomodacyjnego w oku i zmniejszania częstotliwość mrugania. W normalnych warunkach ludzkie oko mruga około 15–20 razy na minutę – podczas długotrwałej pracy przed komputerem jest to jednak zaledwie 5 razy na minutę. Sprawdź, jak pracować przy komputerze, aby oczy funkcjonowały prawidłowo.
Zbyt mała ilość czasu na świeżym powietrzu w związku z ograniczeniem aktywności poza domem również wpływa niekorzystnie na wzrok. Wydłużył się czas spędzany przez nas w zamkniętych pomieszczeniach, co sprawia, że dopływ tlenu do oka jest mniejszy, a nawilżenie powietrza jest zbyt niskie i oko szybciej się wysusza. Te rzeczy sprawiają, że oczy nie są odpowiednio nawilżone, przez co może występować rozmycie czy dwojenie obrazu oraz niekomfortowe dolegliwości, takie jak pieczenie czy uczucie piasku w oczach.
Suche powietrze w pomieszczeniach doskwiera nam szczególnie mocno zimą, gdy mniej chętnie wietrzymy pomieszczenia i mocno je ogrzewamy. Sprawdź, jak zadbać o wzrok zimą, aby zminimalizować dolegliwości związane z suchymi i podrażnionymi oczami.
Jak dbać o wzrok w czasie pandemii koronawirusa?
Podczas pandemii w okresie szczególnie wzmożonej pracy przed ekranami i w zamkniętych pomieszczeniach należy przykładać szczególną uwagę do zasad higieny i dbałości o wzrok, stosując zasady takie jak:
kontrola ilości czasu przed ekranem
regularne przerwy od pracy przed ekranem
optymalne warunki pracy przed komputerem (warto zadbać o regularne wietrzenie pomieszczenia, odpowiedni odstęp, wysokość i kąt patrzenia na ekran)
naturalne źródła światła przyjazne dla oka i wystarczająca ilość światła sztucznego o odpowiednim natężeniu i barwie po zmroku
korzystanie z okularów do komputera z blokadą szkodliwego światła niebieskiego i antyrefleksem (Sprawdź, jakie okulary biurowe wybrać!)
przebywanie na świeżym powietrzu (codzienne spacery)
stosowanie prawidłowej korekcji wady wzroku (jeśli wada już występuje)
wykonywanie ćwiczeń oczu (tzw. joga wzroku)
Jeśli posiadasz dzieci, zatroszcz się także o ich wzrok. Najmłodsi są równie mocno narażeni na negatywne skutki dużej ilości czasu spędzonego przed komputerem podczas pandemii. Organizuj maluchom alternatywne formy spędzania czasu, najlepiej na świeżym powietrzu, wykonuj z nimi ćwiczenia oczu i szybko reaguj na pojawiające się objawy wad wzroku, zapisując dzieci do lekarza okulisty na kontrolne badania.
Czas na powrót do prawidłowej ostrości widzenia
Oczy są naszym najważniejszym zmysłem, dlatego tak ważne jest zadbanie o dobry wzrok. Znając potrzeby wzroku, zatroszcz się o niego już dziś, stosując zasady pracy przed komputerem i regularne ćwiczenia. Wyjątkowo ważne są też kontrolne badania u specjalistów, które powinniśmy wykonywać co najmniej raz do roku. W MUSCAT przy zakupie okularów usługa badania wzroku we wszystkich showroomach jest zawsze gratis.
Czujesz objawy wskazane w naszym wpisie? Sprawdź, czy Twój wzrok także się pogorszył! Zapisz się na badania wzroku przez formularz online, zadzwoń do nas lub dokonaj rezerwacji bezpośrednio w showroomie. Masz już aktualne badanie? Sprawdź, jak odczytać wartości z recepty na okulary i zamów online!
To jak, widzimy się?