Jak dbać o wzrok zimą?
Zima to czas, kiedy dbanie o wzrok jest szczególnie ważne. Mroźny wiatr, śnieg, deszcz, częste zmiany temperatur przy wychodzeniu i wchodzeniu do ogrzewanych budynków lub środków transportu, czy dodatkowe światło odbijające się od śniegu - to wszystko sprawia, że nasze oczy są mocniej narażone wysuszenie i przemęczenie. Aby zapobiec tym problemom, warto wiedzieć, jak skutecznie dbać o wzrok zimą.
Ochrona oczu przed UV potrzebna także jesienią i zimą
Dla wielu osób ten fakt jest sporym zaskoczeniem, ale potwierdzamy! Noszenie okularów przeciwsłonecznych jest bardzo ważne także zimą, szczególnie w dni, kiedy zachmurzenie jest niewielkie, a my cieszymy się ładną, zimową pogodą w jasny dzień. W tym okresie słońce jest szczególnie silne, a nieprzyzwyczajone przez szare i ciemniejsze dni oczy są bardziej wrażliwe w takich warunkach. Sytuację pogarszać może jeszcze jasne światło odbijające się od śniegu leżącego na podłożu, stanowiąc dodatkowe źródło oślepienia. Należy zadbać o to, aby na nasze oczy światło działało jak najmniej szkodliwie, odcinając szkodliwe promieniowanie UV. Niezastąpione w tej roli będą okulary przeciwsłoneczne z filtrem o wysokiej ochronie przed promieniowaniem UV.
Nawilżenie powietrza to podstawa
Innym istotnym aspektem dbania o oczy zimą oraz jesienią jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza w pomieszczeniach. Ogrzane, suche powietrze w domu, samochodzie lub miejscu pracy jest wyjątkowo nieprzyjemne dla naszych oczu. Stałe przebywanie w tych warunkach może więc przyczynić się do wzmożonej suchości oczu. Aby zminimalizować ten problem, warto regularnie nawilżać powietrze w pomieszczeniach, w których się przebywa.
Jak utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia w pomieszczeniu?
Aby skutecznie zadbać o oczy zimą i jesienią poprzez zachowanie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza, możesz zastosować poniższe metody:
Użyj nawilżacza powietrza.
Korzystanie z nawilżacza powietrza w pomieszczeniach, w których często przebywasz jest korzystne nie tylko dla Twoich oczu, lecz również dla ogólnej kondycji Twojego organizmu. Nawilżacz poprawia jakość powietrza, usuwa nieprzyjemne zapachy oraz minimalizuje obecne w powietrzu alergeny oraz drobnoustroje, co ogranicza ryzyko infekcji, łagodzi skutki alergii oraz ułatwia oddychanie.
Zainstaluj parownik wody lub ustaw miskę z wodą na grzejniku.
Wyższy poziom nawilżenia w powietrzu może zapewnić także pojemnik z wodą umieszczony w pobliżu źródła ciepła. To trik, który możesz zastosować zupełnie za darmo, a parująca woda sprawi, że suche powietrze szybko zamieni się w wilgotne. Pamiętaj o regularnym napełnianiu takiego pojemnika, aby utrzymać optymalny poziom!
Regularne wietrzenie pomieszczenia.
Otwórz okna w pokoju, aby wpuścić wilgoć z zewnątrz! Powietrze na dworze, poza ogrzewanym pomieszczeniem jest dużo lepiej nawilżone, dlatego regularne wietrzenie pozwoli Ci utrzymać lepszy poziom nawilżenia w pokoju.
Oprócz wietrzenia, warto wybrać się też na spacer! Wilgotne powietrze na dworze i możliwość patrzenia na obiekty bardziej oddalone podczas przechadzki w parku pomoże oczom odpocząć po cały dniu wzmożonej pracy!
Regularny relaks oczu
Duża ilość sztucznego światła, którym wspomagamy się w krótkie, zimowe dni, powoduje, że nasze oczy muszą zmagać się z godzinami pracy w męczących warunkach. Nasz wzrok potrzebuje odpoczynku! Warto pamiętać więc o regularnych przerwach, gdy pracujesz w bliży - np. przy komputerze lub smartfonie oraz wykonywać krótkie, relaksacyjne ćwiczenia wzroku, aby ochronić oczy przed negatywnymi skutkami nie tylko zimy, ale i ich intensywnego użytkowania na co dzień.
Poznaj jogę dla wzroku z MUSCAT i sprawdź, jakie ćwiczenia dla wzroku możesz wykonać w domu >
Higiena wzroku - zimowy poradnik
Oprócz porad wspominanych wyżej, konieczne jest też zachowanie prawidłowej higieny wzroku w pomieszczeniach. Co to oznacza? Zachowanie optymalnych warunków w pracy przed komputerem i w sztucznych oświetleniu. Co możesz zrobić, aby wesprzeć oczy w tym okresie?
1. Unikaj przeglądania ekranów przez długie godziny i zachowaj odpowiedni odstęp od monitora.
Jeśli dużo pracujesz przed komputerem - pamiętaj o regularnych przerwach oraz zapewnieniu odpowiednich warunków pracy przed ekranem. Możesz także zainwestować w okulary do komputera, które zablokują szkodliwe światło niebieskofioletowe.
Sprawdź, jak dbać o wzrok przed komputerem, zachowując higienę pracy >
2. Staraj się ograniczać korzystanie ze sztucznego oświetlenia.
Nie tylko praca przy komputerze jest szkodliwa dla oczu. Ze względu na krótsze dni, zimą bardzo dużo korzystamy ze sztucznego oświetlenia, które również emituje szkodliwe światło niebieskie. Możesz chronić przed nim oczy, korzystając z okularów Blue Block.
3. Unikaj regularnego stosowania sztucznych soczewek kontaktowych na długi okres czasu.
Niezależnie od naszych upodobań, co do wyboru korekcji wzroku, musimy mieć na uwadze również zdrowie i komfort oczu. Zmęczenie i podrażnienie oczu w zimowych warunkach może być wzmożone, jeśli codziennie nosisz soczewki kontaktowe. Są one świetnym narzędziem korekcji wzroku, jednak nasze oczy od czasu do czasu potrzebują prawdziwie odetchnąć! Jeśli na co dzień wybierasz soczewki, chociaż raz na jakiś czas sięgnij więc po okulary korekcyjne i daj oczom dzień czy dwa przerwy.
Regularne badania wzroku - cały rok!
Zimowe warunki bez wątpienia są dla wzroku wyzwaniem, pamiętaj jednak, że dbać o oczy należy cały rok!
Jeśli masz stwierdzoną wadę wzroku, przynajmniej raz w roku powinieneś wybrać się na rutynowe badanie wzroku. Jest to szczególnie ważne, jeśli występują u Ciebie jakieś dodatkowe problemy w postaci podrażnionego lub suchego oka, albo pogorszenie jakości widzenia. Regularne wizyty u optometrysty lub okulisty pozwalają skutecznie monitorować stan wzroku i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Ponadto, ważne jest, aby świadomie stosować się do zaleceń lekarza w przypadku noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.
Dowiedz się, jak przebiega badanie wzroku i jak często je wykonywać >
Zapisz się na darmowe badanie wzroku w MUSCAT >
Dbanie o wzrok zimą oznacza więcej niż tylko noszenie okularów. Połączenie wszystkich wyżej wymienionych działań może skutecznie chronić i utrzymywać zdrowy wzrok przez całą zimę.
Masz więcej pytań o to, jak dbać o oczy zimą? Skontaktuj się z nami!