Jak chronić oczy przed komputerem? Poznaj porady specjalisty MUSCAT
W cyfrowej codzienności nie sposób kontrolować ilość czasu spędzanego online. Większość z nas przesiaduje kilka godzin dziennie przed ekranami komputerów, pracując czy ucząc się zdalnie. Przez sporą część dnia jesteśmy zatem narażeni na negatywny wpływ światła niebieskiego, zarówno emitowanego przez urządzenia elektroniczne, jak i przez sztuczne oświetlenie i żarówki LED. Nasze oczy mogą tym samym cierpieć na syndrom widzenia komputerowego - zmęczenie wzroku wywołane nadmierną praca przed monitorem.
Nie ma jednak problemu bez rozwiązania. Zasięgnęliśmy porady naszych specjalistów od wzroku, aby podpowiedzieć Ci, jak chronić oczy przed negatywnym wpływem światła niebieskiego ekranów i jak dbać o wzrok podczas pracy z komputerem i smartfonem. Wyciągamy pomocną dłoń i podrzucamy parę wskazówek, które pozwolą Twoim oczom na chwilę przerwy w digitalowej erze.
Co znajdziesz w tym wpisie?
Jak światło niebieskie wpływa na wzrok?
Jak odpowiednio przygotować się do pracy z komputerem?
Jakie powinny być okulary do komputera?
Zaczerwienione, suche albo piekące oczy - co robić?
Jak przygotować stanowisko pracy?
Ćwiczenia oczu podczas pracy przy monitorze
Jak światło niebieskie wpływa na wzrok?
Światło niebieskie jest składową światła naturalnie emitowanego przez słońce i w niewielkich ilościach nie powinno stanowić zagrożenia dla naszego wzroku. Dopiero nadmierna i długotrwała ekspozycja na sztuczne światło emitowane przez urządzenia cyfrowe może negatywnie wpłynąć na zdrowie Twoich oczu. Nie tylko wiąże się z pogorszonym samopoczuciem i uczuciem zmęczenia cyfrowego, ale może również prowadzić do poważnych uszkodzeń narządu wzroku. Dodatkowo, ze względu na rolę jaką światło niebieskie odgrywa w hamowaniu wydzielania melatoniny, wpatrywanie się w ekrany cyfrowe zaburza naturalne rytmy dobowe i może powodować problemy z zasypianiem.
Warto postarać się zmniejszyć negatywny wpływ światła niebieskiego na nasz wzrok, świadomie korzystając z urządzeń elektronicznych. Dowiedz się więcej o tym, jak światło niebieskie wpływa na wzrok i jak się przed nim chronić.
Jak odpowiednio przygotować się do pracy z komputerem?
Home office niekiedy potrafi być naszym najlepszym przyjacielem. Nikt nie marudzi przecież na dodatkową godzinkę snu, wygodne dresy i grube wełniane skarpety. Podobnie jak na komfort osobisty, w cyfrowej codzienności powinniśmy zadbać również o komfort wzroku. Poznaj rady specjalistów MUSCAT, dzięki którym praca przy komputerze będzie efektywna i nie nadwyręży Twoich oczu.
Rada 1. Wyposaż się w okulary do komputera
Jeśli digitalowe środowisko nie jest Ci obce, a Twoja codzienność jest pełna wpatrywania się w ekran komputera, smartfonu lub telewizora, poważnie zastanów się nad zainwestowaniem w odpowiednie szkła filtrujące szkodliwe światło niebieskie. Powinny one nie tylko regulować wadę wzroku, ale również zapewniać niezbędną warstwę ochronną dla Twoich oczu, dlatego nawet osoby z sokolim wzrokiem zachęcamy do zaopatrzenia się w ochronne zerówki do komputera.
Jakie będą idealne okulary wspierające wzrok przed ekranem? Przede wszystkim takie, które posiadają powłokę antyrefleksyjną niwelującą rozpraszające odblaski światła i dającą znakomity kontrast widzenia. Powłoka antyrefleksyjna zwiększa również trwałość szkieł i ich odporność na zarysowania, czyniąc z okularów towarzysza na lata. Dowiedz się więcej o tym, czym jest antyrefleks i dlaczego jest potrzebny.
Dla jeszcze większego komfortu w pracy przed komputerem lub w sztucznym świetle, zaopatrz się w okulary ze specjalną powłoką blokującą światło niebieskie. Technologia MUSCAT Blue Block selektywnie wycina szkodliwe dla siatkówki światło i znacznie zmniejsza zmęczenie oczu. Sprawdź Blue Block z technologią filtrowania światła ekranów i wybierz pakiet dostosowany do Twoich potrzeb!
Rada 2. Mrugaj regularnie
Dbałość o szczegóły to wyjątkowo ważny aspekt większości działań przed ekranem. Podczas pracy przy komputerze zapewne zdarza Ci się błądzić po ekranie szukając najmniejszych drobiazgów, analizując wykresy czy wprowadzając nowe dane do systemów. Wytężając wzrok możesz jednak zapominać o regularnym mruganiu, które pozwala równomiernie rozprowadzić film łzowy po powierzchni oczu i dokładnie je nawilżyć. W konsekwencji możesz zmagać się z nieprzyjemnym uczuciem suchego oka i piasku pod powiekami. Jak temu zapobiec? Nastaw przypomnienia co 30 minut i regularnie wykonuj serie intensywnego mrugania. Kto by pomyślał, że puszczanie oczka do kolegi z naprzeciwka korzystnie wpłynie na wzrok!
Rada 3. Nawilżenie to podstawa!
Wspomniany naturalny film łzowy zapewnia naszym oczom podstawowy poziom nawilżenia, jednak wytężona praca w bliży i rzadsze mruganie przekładają się na potrzebę wsparcia w nawilżaniu spojówki i rogówki. Pomocne w tej kwestii będą krople nawilżające. Przy ich wyborze pamiętaj o sprawdzeniu składu pod kątem konserwantów. Preparaty bez tych substancji są naturalniejsze dla oka, co jest szczególnie ważne przy regularnym wykorzystaniu, aby zachować optymalny poziom nawilżenia podczas pracy przed monitorem.
Znaczenie ma nie tylko to, co dzieje się w samym oku. Należy zadbać także o klimat panujący w pomieszczeniu. Często wietrz pokój i zatroszcz się o pozbycie kurzu z wszelkich powierzchni, aby zachować jak najwyższą czystość powietrza. Optymalny poziom wilgotności dla codziennej pracy biurowej to ok. 50%, jeśli masz więc możliwość kontroli za pomocą nawilżacza, zadbaj także o ten szczegół.
Nawilżenie jest jeszcze bardziej istotne w okresie jesieni i zimy, kiedy przebywamy w intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach o suchym powietrzu. Sprawdź, jak dbać o oczy zimą >
Rada 4. Zadbaj o odpowiednie środowisko pracy
Pewnie zdajesz sobie sprawę, że nieprawidłowe ustawienie komputera może nie tylko męczyć mięśnie szyi czy ramion, ale również i mięśnie gałki ocznej. Zadbaj o to, żeby monitor nie był ustawiony naprzeciwko naturalnego źródła światła, np. okna i aby w pobliżu nie znajdowały się przedmioty odbijające promienie słońca - dodatkowe refleksy światła powstające w miejscu pracy rozpraszają wzrok i dokładają kolejną cegiełkę do narastającego zmęczenia. Warto odwołać się też oczywiście do standardowych zasad BHP i zadbać, aby górna krawędź ekranu znajdowała się na wysokości Twojego wzroku, a monitor na odległość wyciągniętej ręki.
W ciągu dnia postaraj się o to, żeby w pomieszczeniu było jasno. Przy wieczornym surfowaniu w internecie przypilnuj, aby ekran komputera lub smartfona nie był jedynym źródłem światła. Zapal lampkę, najlepiej z żarówkami o cieplejszych, żółtych odcieniach. Ciepłe światło w mniejszym stopniu wpływa na zmianę rytmu dobowego i tłumienie melatoniny, sprawiając, że łatwiej będzie Ci zapaść w spokojny sen.
Rada 5. Dbaj o ustawienia monitora i edytora tekstu
Oprócz przygotowaniu stanowiska pracy, pamiętaj o ustawieniu odpowiednich wartości jasności i kontrastu ekranu. Optymalny poziom tych parametrów jest mocno zależny od naświetlenia pomieszczenia, ale za prawidłowe widełki do dłuższej pracy przed monitorem podawane są wartości 10-40% zakresu monitora. Warto trzymać się subiektywnego odczucia komfortu pracy, wybierając minimalny poziom jasności i kontrastu, przy jakim pracuje nam się swobodnie. Zbyt jasny monitor o wysokim kontraście może przyprawić o ostry ból głowy już po kilku godzinach użytkowania.
Jeśli pracujesz sporo z tekstem lub dużą ilością danych, kolejną przydatną wskazówką są ustawienia programu, na którym pracujesz. Należy zadbać o wygodę czytania - odpowiedni rozmiar czcionki i jej prosty typ. Najbardziej przyjazne dla oczu są też wyraźne, ale jednocześnie miękkie zestawienia kontrastowe czcionki z tłem. Czerń i biel dobrze się sprawdzą, jednak w odrobinę zgaszonych wersjach - mocny kontrast intensywnych kolorów szybko zmęczy oczy.
Relaks dla oczu podczas pracy przy monitorze
Zmęczenie cyfrowe wzroku to szereg nieprzyjemnych problemów spowodowanych nadmierną ekspozycją na światło emitowane przez urządzenia elektroniczne. Możesz odczuwać różne objawy, od bólu głowy po nieostre widzenie czy nieprzyjemne uczucie suchego oka. Jeśli po intensywnym dniu w pracy skarżysz się na takie dolegliwości, Twoje oczy potrzebują wsparcia. Wypróbuj ćwiczenia, które pomogą Ci zregenerować wzrok i zmniejszyć zmęczenie cyfrowe.
Uwaga spoiler - relaks dla wzroku gwarantowany!
Rada 6. Ćwiczenie 20-20-20
Intensywne wpatrywanie się z bliska w niewielki ekran powoduje, że nasze oczy przystępują do akomodacji w bliży. Nie są one jednak przystosowane do dłuższej pracy tylko na bliską odległość, więc ciągły, wzmożony wysiłek akomodacyjny przy wyostrzaniu obrazu w bliży to dla nich nienaturalne zjawisko, które sprzyja zmęczeniu i pogarszaniu się jakości wzroku. Warto od czasu do czasu zmienić odległość patrzenia, rozluźnić mięśnie gałki ocznej i skupić wzrok na obiekcie znajdującym się w oddali. Zastosuj tą metodę na co dzień. Po każdych 20 minutach pracy w bliży, popatrz przez 20 sekund w dal, na obiekt znajdujący się w odległości 20 stóp (ok. 6 metrów). To krótka, ale bardzo wartościowa pauza dla oka, które wysila się w procesie akomodacji. Łatwo zapamiętać? Czas start! Co godzinę poświęć też 5 minut na zrobienie dłuższej przerwy od patrzenia w ekran.
Chciałbyś poznać więcej ćwiczeń na zmęczone oczy? A może zastanawiasz się, jak poprawić ostrość wzroku krótkowidza? Sprawdź naszą jogę dla oczu - obszerny zestaw praktycznych ćwiczeń, które pomogą Ci odpowiednio zadbać o wzrok w digitalowej erze lub poczytaj więcej o tym, jak poprawić wzrok.
Objawy cyfrowego zmęczenia oczu - co robić?
Trening oczu to świetny punkt startowy, który pozwoli odczuć natychmiastową ulgę podczas pracy przy komputerze. Jeśli jednak uporczywe objawy zmęczenia cyfrowego nie dają za wygraną, warto podjąć bardziej świadome kroki i zasięgnąć porady u specjalisty.
Rada 7. Przerzuć się na okulary
O ile przy aktywnościach fizycznych soczewki kontaktowe mogą być strzałem w dziesiątkę, odradzamy noszenia ich non-stop. Okazuje się, że w dłuższej perspektywie czasu, stanowią blokadę dopływu powietrza, zmniejszają więc ilość tlenu docierającego do oka, a my możemy zmagać się z suchością, swędzeniem i pieczeniem oczu. Nie bój się zrezygnować z soczewek i chociaż od czasu do czasu założyć okulary! Oprawki dopasowane do Ciebie nie tylko przyniosą ulgę oczom, lecz pozwolą Ci także urozmaicić stylizację oraz wyrazić siebie. Odczaruj stereotyp okularnika i baw się stylem #fromgeektochic, wybierając biżuteryjne, złote oprawki albo oversizowe ramki z acetatu.
Potrzebujesz wsparcia? Sprawdź, jak dobrać oprawki do kształtu twarzy, do stylizacji lub poznaj najnowsze okularowe trendy we wpisie "Jakie okulary wybrać w tym sezonie?".
Rada 8. Regularnie badaj wzrok
W przypadku nasilających się objawów zmęczenia cyfrowego należy udać się do specjalisty. Regularna praca w bliskiej odległości i nadmierna ekspozycja na światło niebieskie może skutkować powiększającą się wadą wzroku. Dlatego osoby intensywnie pracujące przed komputerem zachęcamy do spotkania się ze specjalistą częściej niż raz na 2 lata. Warto poświęcić pół godziny na badanie wzroku i zadbać o dobre widoki na przyszłość! Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości związane ze wzrokiem, zapisz się na wizytę u okulisty, a w przypadku potrzeby zbadania korekcji wzroku, umów się na badanie w jednym z naszym showroomów.
Zastanawiasz się jak często należy i gdzie najlepiej wykonać badanie wzroku? Zajrzyj na nasz najnowszy blog - rozwieje on wszelkie wątpliwości w zakresie badań wzroku w MUSCAT!
Masz dodatkowe pytania, jak można dbać o wzrok przed monitorem? Wyjdź poza ramki i skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy lub zostaw wiadomość na naszym Instagramie.