Jak dobrać okulary do koloru oczu, włosów i typu urody?

Przewodnik po doborze kolorów oprawek.

Jak dobrać okulary do koloru oczu, włosów i typu urody?

Dobór oprawek, szczególnie ich kolorystyki, to bardzo indywidualna kwestia, do której każdy z nas podchodzi inaczej. I słusznie! W końcu przy wyborze oprawy twarzy, która towarzyszy nam na co dzień, najważniejsze jest nasze samopoczucie w okularach! Wyjdź poza ramki i wybieraj kształty i kolory, w których to Ty czujesz się wyjątkowo! Wyrażaj siebie i swoje cechy charakteru w Muscatach!

A jeśli zadajesz sobie pytanie "Jaki kolor oprawek wybrać?" i szukasz praktycznych, uniwersalnych wskazówek, jak dobrać okulary do koloru oczu, włosów lub typu Twojej urody - przeczytaj poniższe rady stylistki MUSCAT.

Jak wybrać okulary?

W ofercie oprawek MUSCAT znajduje się szeroki przekrój kształtów i kolorów - od oversizowych, granatowych okularów z acetatu, po biżuteryjne, złote oprawy w kształcie kociego oka. Tak duży wybór często przyprawia o ból głowy i nasuwa ważne pytania: Jakie okulary wybrać tym razem? Jak dopasować kształt oprawek do kształtu naszej twarzy? Jak wybrać kolor oprawek, aby pasował do naszej urody? Na to drugie pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Wybór okularów MUSCAT - jak dobrać kolor oprawek do koloru oczu, włosów i typu urody?

Jaki kolor oprawek wybrać?

Kryteriów jest kilka i w zależności od tego efektu, jaki chcesz uzyskać, warto postawić na inny kolor. Pierwszym z aspektów, niewątpliwie istotnym, jest kolor oczu. Dobrze dobrane oprawki podkreślą nasze spojrzenie i skomplementują rysy twarzy.

Poniżej przedstawimy ogólne zasady doboru do najbardziej popularnych kolorów oczu, należy jednak pamiętać, że warto się nimi bawić i eksperymentować - w końcu każdy z nas jest inny i wyjątkowy!

Brązowe lub piwne oczy - jakie oprawki?

Przy doborze koloru okularów do brązowej lub piwnej barwy oczu, warto zwrócić uwagę, czy odcień skłania się bardziej w kierunku złotych tęczówek, czy też głębokiego, czekoladowego brązu. Wbrew pozorom te niuanse mają duże znaczenie, szczególnie przy wyborze kolorów kontrastowych. I tak dla oczu piwnych dobrą decyzję może być wybór oprawek w kolorach brązowych, ciemnozielonych, lub z kontrastującym fioletem czy burgundem. Ciemniejsze oczy brązowe będą dobrze współgrać z oprawami w kolorze złota, pomarańczy, czy z kontrastującym kolorem granatu lub wojskowej, ciemnej zieleni. W obu przypadkach świetnie sprawdzą się acetatowe okulary we wzory w odcieniach brązów i beży - Havana czy Latte.

Brązowe oczy - jakie okulary dobrać do brązowych oczu? Brązowe wzorzyste oprawki MUSCAT

Zielone oczy - dobór koloru oprawek

Posiadacze zielonych tęczówek powinni zwrócić szczególną uwagę na okulary w naturalnych kolorach ziemi – brąz, złoto. Dobrym wyborem będą oprawki w kolorze fioletu – zarówno tych w intensywnych odcieniach magenty, jak i w delikatnych pastelowych wersjach. świetnie sprawdzą się też pokrewne do fioletu barwy - czerwienie i malinowe odcienie różu. Jeśli zależy Ci jednak na najlepszym skomplementowaniu Twojego unikalnego koloru oczu, wybierz oprawę w zbliżonym do tęczówek kolorze zieleni - nie będzie to wybór standardowy, ale postawi Twoje spojrzenie na pierwszym planie!

Zielone oczy i oprawki idealne. Jakie okulary dobrać do zielonych oczu? Okulary damskie MUSCAT

Niebieskie oczy - jaki typ okularów?

Tęczówka w tym kolorze będzie prezentować się świetnie w oprawach z tej samej palety barw. Niebieski w każdej postaci delikatnie wyróżni oko. Żeby nadać głębi spojrzeniu warto jednak sięgnąć po ciemniejsze wersje okularów w kolorze brązu czy czerni. Warto pamiętać o zasadzie, że do ciepłych odcieni niebieskiego dobrać ciepły odcień brązu i odwrotnie.

Innym, ciekawym rozwiązaniem dla niebieskookich, będzie wybór okularów transparentnych. Ich przejrzystość pozwoli na zachowanie uwagi na barwie oczu.

Jakie okulary wybrać przy niebieskich oczach? Oprawki damskie MUSCAT

Szare oczy - wybór barwy oprawek

Posiadacze szarych tęczówek są niewątpliwie szczęściarzami, bowiem szary kolor oczu jest jednym z najrzadszych na świecie. Jak więc podkreślić ten pigment? Jeżeli zależy nam na delikatnym uwydatnieniu koloru warto zdecydować się na oprawę w zgaszonym kolorze liliowym lub szarozielonym. Trafionym wyborem będą też oprawy w kolorze ciemnej zieleni, czy też brązu.

Jak dobrać oprawki do koloru włosów?

Kolejnym punktem, nad którym warto się pochylić, jest dobranie opraw do koloru włosów. Oczywiście obecnie możemy mieć na głowie każdy kolor - od klasycznego blondu po szaloną tęczę, warto więc wskazówki te potraktować jako niezobowiązującą sugestię. :)

Jakie okulary dla brunetki?

Cieplejsze, kasztanowe włosy skomplementują okulary w odcieniach czerwieni (mahoń, burgund). Ciekawym wyborem mogą być oprawy w ciepłych tonach zieleni, brązu i beżu, a unikać warto opraw w kolorze bieli. Dla osób o włosach w chłodnej tonacji brązu (włosy popielate, orzechowe, aż do kolorystyki ciemnej czekolady), dobrym wyborem będą oprawy w kolorze czarnym, różowym, niebieskim.

Jakie okulary dla brunetki? Brązowe włosy a dobór okularów. Oprawki damskie metalowe MUSCAT

Jakie okulary dla blondynki?

Okularnicy posiadający pasma w cieplejszych tonach blondu (miodowy, karmelowy, często z brązowymi refleksami) mogą przebierać w oprawach o ciepłej tonacji. Świetnie będą pasować ramki koralowe, zielone, czerwone, czy beżowe. Chłodne blondy (odcienie popielate, platyna) warto zestawić z Muscatami w kolorze czarnym, szarym, różowym czy fioletowym. Dobrze będą również wyglądać druciaki o srebrnym zabarwieniu, szczególnie jeśli srebrna biżuteria jest jednocześnie Twoim ulubionym dodatkiem.

Jakie okulary dla blondynki? Dobór okularów przy blond włosach - złote kocie okulary damskie z metalu MUSCAT

Jakie okulary wybrać przy rudych włosach?

Rude włosy mają wiele postaci. Od pomarańczowych czerwieni, poprzez kolor miedziany, aż po głęboką czerwień wpadającą w brąz. Paleta czerwieni jest bardzo bogata, ale to co charakteryzuje każdy z tych kolorów to niezwykła intensywność. Warto więc przymierzyć w salonie optycznym oprawy w mocnych barwach. Świetnie sprawdzą się: ciemna zieleń, głębokie odcienie niebieskiego, ale również pokrewne kolory pomarańczowe i czerwone. Osoby rude mogą również śmiało wybierać spośród oprawek w bardziej stonowanych kolorystykach: beżowych czy czarnych.

Jakie oprawki dla czarnowłosych?

Dla włosów w odcieniu głębokiej, hebanowej czerni świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie kontrastu z intensywnymi kolorami. Dobrym rozwiązaniem będą klasyczne czerwienie, czy biel. Ciekawą opcją mogą być również oprawy czarne oraz niebieskie, podkreślające intensywność fryzury. Im bardziej wyraziście tym lepiej!

Wszystkie kolory tęczy!

Tu sprawa ma się ciekawie, bo posiadając włosy w dowolnym odcieniu tęczy możemy szaleć bez opamiętania. Popularne są wtedy dwa rozwiązania – wybrać oprawy kontrastujące z kolorem włosów lub zdecydować się na ramki zbliżone kolorystycznie do farby na głowie.

Dobór opraw do fryzury

Dobierając oprawę można też zwrócić uwagę na to, jak lubimy się czesać. Oprawki okrągłe będą świetnie wyglądać tak naprawdę przy każdej fryzurze. Nieważne, czy włosy są krótkie czy długie, kręcone czy proste. Ten styl opraw pasuje do każdego uczesania.

Kocie oko - typowo kobieca oprawa, inspirowana latami 20., 30. i 40. do fryzur właśnie z tych okresów nadaje się idealnie. Koki, wysokie upięcia, krótkie fryzury w stylu Marilyn Monroe, loki - to fryzury, które wyeksponują wyciągnięty kształt soczewki. Kocie oko będzie wyglądać obłędnie!

Jak dobrać kształt okularów do fryzury? Transparentne oprawki kocie oko - model okularów damskich MUSCAT

Oprawy prostokątne będą natomiast pasowały tym, którzy nie przepadają za grzywką. Ze względu na proste linie oprawy, warto zrezygnować z prostych grzywek i postawić na asymetryczne, nieregularne kosmyki przy twarzy.

Więcej o dopasowaniu kształtów okularów przeczytasz w naszym wpisie tutaj.

Typ urody a oprawa

Typy urody, a więc skomponowane, zestawione ze sobą określone cechy wyglądu. Aby określić typ urody bierze się pod uwagę odcień skóry, kolor włosów i oczu. Wyróżniamy 4 typy nazwane od 4 pór roku, którym odpowiadają. 

Wiosna

Osoby o typie wiosny charakteryzują się delikatną, ciepłą karnacją, często z piegami. Wiosenne panie i panowie lubią się opalać, bo ich skóra pod wpływem promieni słonecznych przyjmuje kolor brązowy. W tym typie urody dominuje kolor włosów blond, jednak nie jest to reguła. Uroda wiosenna zaliczana jest do typów ciepłych, pasują więc do niej ramki w kolorach złota, miedzi, brązu, ale i zieleni i zgaszonego błękitu.

Lato

Mimo tego, że ta pora roku jest najgorętsza, ten typ określany jest mianem chłodnego. Cera osób charakteryzujących się typem urody lata będzie więc mleczna, w szarawym odcieniu. Włosy takich osób często określane są kolorem mysim – od blondu, przez szary aż do jasnego brązu. Takim osobom najbardziej pasować będą oprawki w kolorze pudrowego różu, błękitu, jasnych szarości brązu, czerwieni, delikatnych zieleni i fioletów.

Jesień

Drugi typ urody nazywany typem ciepłym. Karnacja takich osób jest bardzo różnorodna – od jasnej, aż po ciepłe oliwkowe odcienie skóry. Włosy jesieni są często rude lub z rudymi refleksami. Podobnie, jak podczas tej pory roku, dominują kolory ziemi – rudości, brązy, czerwienie, zgaszone zielenie. Także oprawki dla tego typu urody powinny przybierać takie kolory. Dobrym rozwiązaniem będą również oprawy w kolorze złotym, czy miedzianym.

Zima

Osoby o tym typie urody, często kojarzymy z postacią Królewny Śnieżki. I nie bez przyczyny. Karnacja takich osób często ma bardzo jasny odcień. Włosy w kolorze czarnym lub ciemnego brązu. Oprawki dla tego typu powinny przede wszystkim przybierać chłodne tony. Najlepiej sprawdzą się czarne, srebrne, czy w kolorze czystej bieli. Dobrym rozwiązaniem będzie też wybór opraw bordowych lub grafitowych.

Jak dobrać oprawę do kształtu twarzy?

Oczywiście nie tylko kolory stanowią o tym, czy oprawa jest dobrze dobrana. Istotnym elementem jest również niewątpliwie kształt twarzy. Jeśli jesteście ciekawi, jakie okulary dobrać do buzi, zajrzyjcie do naszego artykułu tutaj.

Jak dobrać oprawki?

Podczas wyboru oprawek, najlepiej zwrócić uwagę nie tylko na ich kolor czy kształt, ale też na to co mają one o nas mówić, jaką wiadomość przekazywać. Należy pamiętać, że okulary często są nieodłączną częścią garderoby, bez której ciężko jest funkcjonować. Kluczowym kryterium musi być więc wygoda i samopoczucie. Kolory i kształty powinny zejść na dalszy plan - najważniejsze to czuć się sobą!

Masz pytania lub problem z wyborem okularów idealnych dla Ciebie?Skontaktuj się z nami na Instagramie lub Faceboooku - pomożemy! ;)

Anita z MUSCAT 7 grudnia 2021
Udostępnij ten wpis
Jak dobrać okulary do stylizacji?
Porady stylistki MUSCAT