Dzięki zmysłowi wzroku #WidzimyWięcej. Jak o niego dbać? Często się badać! Już 11 salonów MUSCAT w 9 polskich miastach wyposażyliśmy w najwyższej jakości specjalistyczny sprzęt do dobierania korekcji wad wzroku. W artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z badaniami wzroku. Jaka jest różnica między optometrystą a okulistą? Jak często powinniśmy badać wzrok? Odpowiedzi udziela Żaneta Kaczanowska – optometrystka w jednym z naszych warszawskich salonów.
Prawidłowo dobrana korekcja jest niezwykle ważnym aspektem poprawiającym codzienne funkcjonowanie. To właśnie zmysł wzroku każdego dnia towarzyszy nam w odbieraniu podstawowych bodźców z otoczenia. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór specjalisty, który dopasuje soczewki do Twojej wady wzroku.
Czym zajmuje się optometrysta?
W Polsce optometryści coraz częściej postrzegani są jako specjaliści pierwszego kontaktu. Zdobyta wiedza i umiejętności na studiach wyższych koncentrują się głównie na poznaniu wieloaspektowego procesu widzenia, funkcji układu optycznego oka oraz zaburzeń, jakie mogą w związku z tym występować.
Głównym zadaniem optometrysty jest:
dobór odpowiedniej korekcji okularowej, soczewek kontaktowych oraz innych pomocy wzrokowych (także okularów korygujących astygmatyzm)
wykrywanie i diagnozowanie zaburzeń ruchu gałek ocznych i wad widzenia obuocznego
udzielanie porad poprawiających funkcjonowanie w miejscu pracy, dotyczących dbałości o wzrok osób starszych i pielęgnacji soczewek kontaktowych
konsultowanie się z okulistami lub innymi specjalistami, kierowanie do nich pacjentów, jeśli niezbędne jest dodatkowe leczenie
Kiedy należy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?
Jeżeli występuje u Ciebie problem z niewyraźnym widzeniem w dali lub w bliży albo zmęczenie oczu przy długotrwałej pracy przy komputerze, powinieneś udać się do optometrysty. W naszych gabinetach dowiesz się m.in. czy potrzebujesz okularów progresywnych albo które soczewki będą odpowiadać Twojemu stylowi życia. Więcej o pełnej ofercie przeczytasz tutaj>>
W przypadku, gdy pojawia się stan zapalny gałki ocznej, ból oka, błyski lub nagłe pogorszenie widzenia, niezwłocznie zapisz się na badanie do okulisty.
Czy taka sama zasada dotyczy rozpoznawania wad wzroku u dzieci?
Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoje dziecko dobrze widzi, w pierwszej kolejności udaj się do okulisty. Dzieci mają olbrzymią zdolność do akomodacji oka, dlatego warunkiem skuteczności badania wzroku jest użycie specjalnych kropel, które w gabinecie może zastosować jedynie lekarz okulista. W razie wykrytych nieprawidłowości (takich jak zez, zez ukryty), okulista skieruje Cię dalej na spotkanie z ortoptystą lub optometrystą.
W naszych showroomach nie wykonujemy badań wzroku u dzieci. Badania przeprowadzamy u osób, które ukończyły 18. rok życia.
Jak często badać wzrok?
Najlepiej udawać się do specjalisty pierwszego kontaktu co najmniej raz na dwa lata. Przy zakupie nowych okularów, zawsze warto sprawdzić czy nic się nie zmieniło. W MUSCAT badanie wzroku przy zakupie okularów jest darmowe, dlatego zawsze zalecamy skorzystać z możliwości spotkania się ze specjalistą. Optometrysta nie tylko zweryfikuje prawidłowość dobranej korekcji, ale także skieruje Cię do innego specjalisty, w razie wykrycia innych problemów zdrowotnych.
Chcesz wiedzieć więcej? Dowiedz się, jak często i gdzie wykonywać badanie wzroku?
To już czas na wizytę? Sprawdź dostępne terminy badań >>
Jak przygotować się do wizyty?
Jeśli na co dzień nosisz soczewki kontaktowe, wyjmij je co najmniej 40 minut przed badaniem wzroku. Na wizytę warto przynieść poprzednie okulary lub receptę, na podstawie której zostały wykonane. Jeśli w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy badał Cię lekarz okulista, zabierz ze sobą wszystkie wyniki. Badanie w MUSCAT trwa ok. 30 minut i odbywa się bez podawania kropel rozszerzających źrenice.
Jak przebiega badanie krok po kroku?
Wywiad – bardzo ważna część badania, dostarcza wielu istotnych informacji, pozwala na określenie problemów i potrzeb pacjenta. Istnieje szereg schorzeń i leków przyjmowanych na stałe, które wpływają na jakość widzenia.
Badanie obiektywne wykonywane autorefraktometrem – tzw. „komputerowe badanie wzroku” – jest wstępnym pomiarem, które pokazuje jedynie ogólne informacje o wielkości korekcji pacjenta. Nigdy nie powinno się wykonywać okularów na jego podstawie!
Badanie subiektywne – na tym etapie badania, bezpośrednio zaangażowany jest pacjent i jego odczucia. Optometrysta trzyma się ściśle określonych procedur i stosuje różne testy, aby najlepiej dobrać odpowiednią korekcję dla pacjenta, uwzględniając jego komfort. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie jakości widzenia obuocznego.
Po wykonaniu powyższych czynności, optometrysta przepisuje korekcję i udziela porad. Jeśli zgłosisz taką potrzebę, może także wydać dokument potwierdzający konieczność noszenia okularów.
Masz pytanie? Napisz do nas! >>
Szukasz sposobu na wsparcie i poprawę wzroku na co dzień? Poznaj praktyczne wskazówki we wpisie "Jak poprawić wzrok?" i wykonuje regularne ćwiczenia oczu - pełną jogę dla oczu znajdziesz na naszym blogu.
Chcesz zapisać się na badanie wzroku? Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj badanie w swoim mieście!