2 kwietnia 2020

Dlaczego warto nosić okulary?

Dlaczego warto nosić okulary?

Jak to mówią – oczy są zwierciadłem duszy. A okulary? Ich oprawą, przez którą możesz wyrazić siebie. Szczególnie z Muscatami. Okulary to korekcja wady, dopełnienie stylizacji i codzienny dodatek. Ale czy tylko? Dlaczego warto zdecydować się na inwestycję w okulary?

Dodatkowa ochrona oczu

Okulary oprócz regulacji wady stanowią dodatkową ochronę dla narządu wzroku. Tej funkcji nie spełniają soczewki kontaktowe, które zakrywając jedynie centralną część oka są znikomą barierą dla zewnętrznych zagrożeń. Jednocześnie kontakty przyciągają również zanieczyszczenia z powietrza, które potrafią zalegać na jej powierzchni nawet cały dzień – aż do ich zdjęcia. Okulary natomiast zbierając drobinki z powietrza zapobiegają ich przedostaniu się do oka, tym samym chroniąc ją przed zewnętrznymi czynnikami, stanowiącymi zagrożenie.

Wirusy atakują organizm również przez oczy

Kropelki przenoszące wirusy mogą unosić się w danym miejscu nawet 3 godziny. Znajdując się w ich zasięgu jesteśmy narażeni na ich trafienie nie tylko do ust i nosa, lecz również do oczu. Zabezpieczenia, takie jak rękawiczki czy maseczki mogą więc okazać się niewystarczające. Oficjalne wytyczne WHO zawierają również zapis o konieczności uzupełnienia ubioru ochronnego o osłonę oczu. W tej roli najlepiej na co dzień sprawdzą się tradycyjne okulary, najlepiej o dużych szkłach, które zasłonią duży obszar wokół oka.

Ryzyko częstego kontaktu dłoni z oczami

Tradycyjne okulary pełnią rolę bariery chroniącej nie tylko przed drobinkami unoszącymi się w powietrzu, lecz również przed naszymi rękoma, na których często przenosimy zarazki.

Przy korzystaniu z soczewek nie jesteśmy w stanie pominąć bezpośredniego kontaktu palców z oczami przy ich zakładaniu i zdejmowaniu. Zdaniem okulistów również w ciągu dnia, osoby bez okularów znacznie częściej dotykają obszarów twarzy wokół oczu niż osoby z okularami na nosie. Oprócz rzeczywistej ochrony zapewnionej przez okulary, dają one też noszącym większość świadomość kontroli nad niepotrzebnym dotykaniem twarzy.

Dbałość o higienę

Jak, oprócz wyboru okularów zamiast soczewek kontaktowych możemy zminimalizować zagrożenie dla oczu?

Starajmy się po prostu nie dotykać twarzy, w tym okolic oczu. Im mniej kontaktu z dłońmi, tym mniejsza szansa na przeniesienie zarazków. Podobnie ograniczmy dotykanie okularów chroniących oczy. Pamiętajmy też o ich regularnym czyszczeniu odpowiednimi środkami.

Dbajmy o higienę rąk – częste i dokładnie mycie dłoni pozwala na pozbycie się niechcianych drobnoustrojów i niweluje szanse przeniesienia ich na inne części ciała. W domu korzystajmy z mydła i ciepłej wody, namydlając wszystkie części dłoni przez co najmniej 30 sekund. Zaopatrzmy się również w żele antybakteryjne, aby zawsze mieć przy sobie łatwy dostęp do środka higieny, również poza domem. Żele, których używamy do dezynfekcji rąk w naszych showroomach, znajdziecie tutaj.

 Zobacz również