3 lutego 2020

Badania wzroku – Wy pytacie, my odpowiadamy

Badania wzroku – Wy pytacie, my odpowiadamy

Dzięki zmysłowi wzroku #WidzimyWięcej. Jak o niego dbać? Często się badać! Już pięć salonów MUSCAT w 4 różnych miastach wyposażyliśmy w specjalistyczny sprzęt do dobierania korekcji wad wzroku. W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z badaniami wzroku. Jaka jest różnica między optometrystą a okulistą? Jak często powinniśmy badać wzrok? Odpowiedzi udziela Żaneta Kaczanowska – optometrystka w showroomie MUSCAT Arkadia.

 

Prawidłowo dobrana korekcja jest niezwykle ważnym aspektem poprawiającym codzienne funkcjonowanie. To dzięki zmysłowi wzroku dociera do nas ok. 80% informacji z otaczającego nas świata. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór specjalisty,  który dopasuje soczewki do Twojej wady wzroku.

Czym zajmuje się optometrysta?

W Polsce optometryści coraz częściej postrzegani są jako specjaliści pierwszego kontaktu. Zdobyta wiedza i umiejętności na studiach wyższych koncentrują się głównie na poznaniu wieloaspektowego procesu widzenia, funkcji układu optycznego oka oraz zaburzeń, jakie mogą w związku z tym występować.

     Głównym zadaniem optometrysty jest:

  • dobór odpowiedniej korekcji  okularowej, soczewek kontaktowych oraz innych pomocy wzrokowych.  
  • wykrywanie i diagnozowanie zaburzeń ruchu gałek ocznych i wad widzenia obuocznego
  • udzielanie porad poprawiających funkcjonowanie w miejscu pracy, dotyczących dbałości o wzrok osób starszych i pielęgnacji soczewek kontaktowych 
  • konsultowanie się z okulistami lub innymi specjalistami, kierowanie do nich pacjentów, jeśli niezbędne jest dodatkowe leczenie

Kiedy należy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

 Jeżeli występuje u Ciebie problem z niewyraźnym widzeniem do dali lub bliży lub zmęczenie oczu przy długotrwałej pracy przy komputerze,  powinieneś udać się do optometrysty. W naszych gabinetach dowiesz się m.in. czy potrzebujesz okularów progresywnych, i które soczewki będą odpowiadać Twojemu stylowi życia.

>> Więcej o ofercie naszych soczewek dowiesz się tutaj 

 W przypadku, gdy pojawia się stan zapalny gałki ocznej, ból oka, błyski lub nagłe pogorszenie widzenia, niezwłocznie zapisz się na badanie do okulisty.

Czy taka sama zasada dotyczy rozpoznawania wad wzroku u dzieci?

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoje dziecko dobrze widzi, w pierwszej kolejności udaj się do okulisty. Dzieci mają olbrzymią zdolność do akomodacji oka, dlatego warunkiem skuteczności badania wzroku jest użycie specjalnych kropel, które w gabinecie może zastosować jedynie lekarz okulista. W razie wykrytych nieprawidłowości (takich jak zez, zez ukryty), okulista skieruje Cię dalej na spotkanie z ortoptystą lub optometrystą. 

>> Dowiedz się więcej o korekcji wad wzroku u dzieci

Jak często badać wzrok?

Najlepiej udawać się do specjalisty pierwszego kontaktu co najmniej raz na dwa lata. Przy zakupie nowych okularów, zawsze warto sprawdzić czy nic się nie zmieniło. W MUSCAT badanie wzroku przy zakupie okularów jest darmowe, dlatego zawsze zalecamy skorzystać z okazji spotkania się ze specjalistą. Optometrysta nie tylko zweryfikuje prawidłowość dobranej korekcji, ale także skieruje Cię do innego specjalisty, w razie wykrycia innych problemów zdrowotnych. 

>> To już czas na wizytę? Sprawdź dostępne terminy i zapisz się na badanie wzroku

Jak przebiega badanie wzroku i jak się do niego przygotować?

 Jeśli na co dzień nosisz soczewki kontaktowe, usuń je z oka 40 minut przed badaniem wzroku. Warto przynieść na wizytę poprzednie okulary lub receptę, na podstawie której zostały one wykonane. Jeśli w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy badał Cię lekarz okulista, zabierz ze sobą wszystkie wyniki.

    Badanie krok po kroku:

  • Wywiad – bardzo ważna część badania, dostarcza wielu istotnych informacji, pozwala na określenie problemów i potrzeb pacjenta. Istnieje szereg schorzeń i leków przyjmowanych na stałe, które wpływają na jakość widzenia.
  • Badanie  obiektywne wykonywane autorefraktometrem – tzw. „komputerowe badanie wzroku” – jest wstępnym pomiarem, które pokazuje jedynie ogólne informacje o wielkości korekcji pacjenta. Nigdy nie powinno się wykonywać okularów na jego podstawie! 
  • Badanie subiektywne – na tym etapie badania, bezpośrednio zaangażowany jest pacjent i jego odczucia. Optometrysta trzyma się ściśle określonych procedur i stosuje różne testy, aby najlepiej dobrać odpowiednią korekcję dla pacjenta, uwzględniając jego komfort. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie jakości widzenia obuocznego.
  • Po wykonaniu powyższych czynności, optometrysta przepisuje korekcję i  udziela porad.

Jeżeli zależy Ci na rzetelnym badaniu, zwróć uwagę, kto w gabinecie dokonuje doboru korekcji. Każdy optometrysta powinien posiadać swój numer identyfikacyjny NO.  Wystawiany jest on przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki, po ukończeniu odpowiedniego kierunku studiów wyższych. W MUSCAT zatrudniani są jedynie wykwalifikowani optometryści, posiadający numer  identyfikacji zawodowej. Nasze gabinety są wyposażone w najwyższej jakości sprzęt firmy Essilor.

Masz pytanie? Napisz do nas! Nasz Zespół chętnie udzieli Ci odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące badań wzroku, oferty naszych soczewek i produktów. Zobacz również