12 grudnia 2019

Okulary dla dzieci – jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Jakie oprawki wybrać? Sprawdź nasze rady!

Okulary dla dzieci – jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Jakie oprawki wybrać? Sprawdź nasze rady!

Wybór pierwszych okularów dla dziecka to nie lada wyzwanie. Przed Tobą garść wskazówek i przydatnych informacji, które powinien znać każdy rodzic młodego okularnika 🙂

Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka?

Zacznijmy od początku: dlaczego jest to tak trudne? W przeciwieństwie do dorosłych, dzieci nie są świadome oznak problemów ze wzrokiem, ponieważ nie wiedzą, co to znaczy widzieć dobrze. Ponadto, ich zdolność widzenia kształtuje się do około ósmego roku życia. Dlatego każdy rodzic powinien zadbać o regularne badania wzroku i zachować czujność. Objawy wady wzroku można rozpoznać w warunkach domowych, podczas wspólnej lektury lub zabawy. Warto poświęcić dziecku czas i bacznie obserwować jego zachowania.

Na co zwrócić uwagę?

  1. Dzieci kochają zabawę i mają swoje ulubione aktywności – warto obserwować zmiany w sposobie spędzania czasu. Jeśli klocki, puzzle i kolorowanki przestały być numerem 1, sprawdź czy przyczyną nie jest problem ze wzrokiem, który wpływa na koordynację ruchową.
  2. Przekrzywianie głowy – to częsty objaw astygmatyzmu!
  3. Mrużenie oczu.
  4. Siedzenie z nosem w książce – o ile każdy rodzic uwielbia ten widok, warto zaobserwować czy odległość oczu od tekstu nie jest mniejsza niż zazwyczaj. Może to świadczyć o krótkowzroczności.
  5. Ból głowy.

Badanie wzroku

W naszych showroomach prowadzimy badania wzroku wyłącznie dorosłych. Dlaczego? Dzieci mają olbrzymią zdolność do akomodacji, co oznacza, że podczas ich badania należy użyć kropel do oczu. Krople może zastosować jedynie lekarz, dlatego jeśli chcesz sprawdzić czy Twoje dziecko dobrze widzi, w pierwszej kolejności
udaj się do okulisty. W razie wykrytych nieprawidłowości, dostaniesz skierowanie na spotkanie z ortoptystą lub
optometrystą.

Jakie parametry powinny spełniać dziecięce okulary?

Okulary dla dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne i odporne na uszkodzenia. Soczewki w okularach dziecięcych MUSCAT są wykonane z poliwęglanu, dzięki czemu są aż 12 razy bardziej odporne na uszkodzenia od klasycznych rozwiązań. Jednocześnie zachowują lekkość i szczupłość. Okulary wyposażone są także w specjalne nakładki na zauszniki, które zapobiegają zsuwaniu się z młodych nosów. Ponadto, acetat, z którego wykonane są oprawki zachowuje elastyczność i odporność na odkształcenia. W naszych salonach w każdej chwili możesz poprosić o bezpłatne dogięcie zauszników – nasza obsługa udzieli Ci pomocy niezależnie od tego, kiedy okulary zostały zakupione.

Jakie okulary wybrać?

Przede wszystkim kolorowe i takie, w których Twoje dziecko będzie czuło się świetnie 🙂 Pamiętaj, by słuchać jego potrzeb i opinii przy wyborze okularów. Nie kieruj się własnym gustem! To w końcu dzieci – ich najlepsza wersja to ta szczęśliwa 🙂 Wybór niechcianych oprawek sprawi, że dziecko odstawi je w kąt i zniechęci się do okularów. Jeśli masz problem z wyborem, zachęcamy do skorzystania z Domowej Przymierzalni MUSCAT – możliwość testowania oprawek w domu to świetna okazja do wspólnej kreatywnej zabawy i adaptacji malucha do noszenia okularów.

Spotkajmy się w MUSCAT

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wszystkie dziecięce okulary kupisz w specjalnej cenie 275 zł. Oferta obowiązuje przez cały grudzień i obejmuje wszystkie dostępne oprawki.Zobacz również