21 października 2018

Jak zadbać o wzrok w sezonie jesienno-zimowym?

Jak zadbać o wzrok w sezonie jesienno-zimowym?
Nie ukrywajmy, zima zazwyczaj nie sprzyja naszym oczom. Chłód, zmienne temperatury, wiatr…  Nasze oczy narażone są na niekorzystne warunki, a te mogą wywoływać podrażnienia, dyskomfort. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja zarówno oczu, jak i skóry powiek. Jak prawidłowo zadbać o wzrok, by przejść sezon lekkim okiem? 🙂

Nie zapomnij o nawilżeniu

Tak jak nasza skóra domaga się dodatkowego nawilżenia w sezonie jesienno-zimowym, tak warto także pamiętać o oczach. Przez nagłą zmianę temperatur (między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń), wzrok narażony jest na nadmierną suchość. Spędzamy także więcej czasu w pomieszczeniach, które są dodatkowo ogrzewane – co wysusza oczy.
Zima to także wiatr i mroźne powietrze, które może podrażniać gałkę oczną powodując pieczenie. Warto kupić wtedy krople do oczu z właściwościami regenerującymi.

Zadbaj o powietrze w biurze i domu

Okres grzewczy to szaleństwo dla naszej skóry i włosów, ale także i dla oczu. Tak jak suchą, popękaną skórę czy elektryzujące się włosy zauważysz od razu i możesz przeciwdziałać takim efektom, tak w przypadku oczu trudniej jest namierzyć od razu “sprawcę” takiego stanu.
Warto rozejrzeć się także za nawilżaczami powietrza lub zastosować domowe sposoby na pokonanie suchości powietrza – poprzez położenie pojemnika z wodą przy źródle ciepła lub kładąc wilgotny ręcznik na kaloryfer. Jeśli powietrze i pogoda na to pozwala – możesz także raz na jakiś czas przewietrzyć pomieszczenie.

Odżywaj od środka

Właściwa dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Oczywiście proponujemy duże ilości warzyw i owoców 🙂 Nie zapominajmy również o tłuszczach, które łagodzą objawy suchego oka. Występują w tłustych rybach oraz olejach. Warto również uwzględnić w swoim jadłospisie jaja, białe mięso, pieczywo pełnoziarniste oraz drób, gdyż zawierają cynk, który chroni nasze oczy przed działaniem czynników zewnętrznych.

Słońce – nadal mocne

Jeśli wychodzisz na słoneczny, jesienno – zimowy spacer to okulary przeciwsłoneczne powinny być koniecznością! Jest to istotne zwłaszcza, gdy pojawi się śnieg – przez odbijanie się światła, do naszego oka może trafiać nawet więcej promieniowania niż latem!
Na szczęście w Muscat każde oprawki oferujemy zarówno w opcji korekcyjnej jak i korekcyjno-przeciwsłonecznej. Posiadamy także ofertę nakładek przeciwsłonecznych na wybrane oprawki – znajdziesz je w dziale z akcesoriami w naszym sklepie 🙂


Zobacz również